• ATATÜRK VE TÜRK MİLLİYETÇİLERİ DOSYASI /// Hüseyin MÜMTAZ : TOPAL OSMAN VE PONTUS
  • Yayın Tarihi : 7 Haziran 2019 Cuma
  • Kategori : ATATÜRK & MİLLİYETÇİLİK & CUMHURİYET REJİMİ & KEMALİZM


Hüseyin MÜMTAZ : TOPAL OSMAN VE PONTUS

Giresunlu bir eski Milli Savunma Bakanı, İstanbul seçimleri ile ilgili olarak; “Bir kez daha bu millet için ne yapılması gerekiyorsa elbette hemşehrilerimiz onu yapmaya hazır. Topal Osman Ağa’mız ne yapmışsa, Pontuslulara karşı hangi mücadeleyi vermişse, onların bu topraklarda tekrar yeşermemesi, hayat bulmaması için işgal edilmemesi için hangi mücadeleyi vermişse, hangi yaklaşımla, kahramanlık duygularıyla hareket etmişse şimdi Giresunlular da Topal Osman Ağa’nın torunları da yine aynı amacı, aynı hain projeyi ortadan kaldırmak için bu mücadeleyi verecek inşallah” demiş. 

İyi demiş.

Duyarlığına hayranım. 

Ama aynı “Topal Osman ve Pontus ciddiyeti”ni neden daha önce çok önemli başka iki yerde daha göstermediğini hayli merak ediyorum.

Bir;

“Belediye Başkanı” Topal Osman Ağa’nın, “harap olduğu için altında oynayan çocukların üzerine yıkılacağı endişesiyle” 1922’de yıktırdığı Giresun merkezdeki Metamorfoz Kilisesi Çan Kulesi’nin, “Saat Kulesi” kılığında iki yıl önce şehrin en göz önündeki noktasına dikilmiş olmasına neden çıt çıkarmadığını… 

LİNK : https://www.turkishnews.com/tr/content/2016/04/22/giresunda-tarihin-inceldigi-yer/

Ve iki; 

Tirebolu çıkışındaki tünele yapımcı firma tarafından yıllar önce “Kilise Burnu” adının verilmesini görmezden gelmesinin nedenini merak ediyorum.

Olmayan kilisenin burnu mu olurmuş? 

LİNK : http://ahmetdursun374.blogcu.com/giresun-olmayan-kilisenin-zangocu/1212786

Bizzat Giresun şehrinin; kendi “çarpıtılmış tarihinin” doğrusunu aradığının farkında mı acaba vekil bey? 

LİNK : https://www.turkishnews.com/tr/content/2015/07/22/giresun-tarihini-ariyor/

Topal Osman “Kuvvacı” idi. 

Ama “Kuvva-i Milliye”ci.

İzmir’in işgalinden sonra Anadolu’daki ilk miting, Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs günü Giresun’da düzenlenmiştir. Şehirde Belediye Reisi Osman Ağa’nın önderliğinde işgal protesto edilmiş; Amerika, İngiltere, Fransa ve İtalya’ya gönderilmek üzere protesto mektupları yazılmıştır. Giresunlular ayrıca İstanbul’a gönderdikleri telgrafta; al bayrağın göklerde dalgalanmasının devam etmesi ve Yunan işgaline boyun eğilmemesini istemişlerdir.

Tarihin sadece Giresun’da değil, sadece bir olayda değil, her kıyıda/köşede ve her olayda doğru okunması gerekir. 

Çan Kulesi yıkılacak mı;

Tünelin adı değişecek mi vekil bey ?