• SUUDİ ARABİSTAN DOSYASI /// GÖKHAN ÖZBEK : SUUDİ ARABİSTAN'DA NELER OLUYOR ?
  • Yayın Tarihi : 16 Kasım 2017 Perşembe
  • Kategori : ARAPLAR VE ARAP DÜNYASI


GÖKHAN ÖZBEK : SUUDİ ARABİSTAN'DA NELER OLUYOR ?

Dün geceden beri Suudi Arabistan'da yaşananlar yeni dünya düzenin ilk somut eylemidir! Dün yaklaşık 2 trilyon doların kaderi belli oldu! ABD Başkanı Trump, Çin ziyaretine başlamadan önce Financal Times'a verdiği demeçte ARAMCO'nun borsaya açılmasının geciktiğine vurgu yaptı. ARAMCO yaklaşık 2 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Dünya'nın en büyük petrol şirketidir. ( Arabic American Oil Company )

Şirketin hisse sahipleri Suudi Devleti ve Amerikalı iş adamlarıydı. Fakat uluslararası borsaya açılmasında engel olan Suudi yöneticilerdi. Bu açıklamadan sadece 9 saat sonra Suudi Arabistan'da yerinden oynayacak operasyonlar başladı! Prensler, komutanlar, şeyhler tutuklandı. Haklarında arama kararı olan, kaçan prens ve yöneticiler için Suudi Arabistan'da sıkı yönetim ilan edildi desek eksik kalır! Şimdi ajanslara düşen, presn ve yöneticileri taşıyan helikopter kazası halen S. Arabistan'da operasyonların sürdüğünün göstergesi. Bu olay basit bir iç siyasal olay değildir! Tutuklanan yöneticiler, prensler hepsi Aramco'nun ayağına takılan kişilerdir! Buna engel olan, geçiktiren ve ABD dışında başka ülkelerin çıkarlarını gözetenlere karşı "Yıldırım Harekatı" düzenlenmiştir!

ARAMCO'nun borsaya açılması demek, ABD ekonomisi ile küresel üretim ekonomisinin, finans sektörü karşısında olağanüstü zaferidir! Tutuklanan yönetici, prens ve şeyhlere bakıldığında hepsinin HSBC ve İngiltere ile doğrudan aktif bir bağlantısı vardır! Yapılan bu operasyon hem Suudi hem de ABD ekonomisine can suyu olmuştur! Bu operasyonla Suudiler 500 milyar dolarlık servete el koydular. ABD ise Dünya borsalarını ve finans sektörünün gücünü petrol silahı ile regüle etmiş olacak. Üstelik olağanüstü kaynak girişi sağlayacak. Sonuçta ARAMCO parça parça borsada boy gösterecek! Elde edilen gelir ABD ve Suudi ekonomisine giriş yapacak! Toplamda 2 Trilyon doları bulan bu yeni sermaye girişi ABD'nin Dünya'yı yeniden şekillendirmesi için aktivasyon enerjisi olacak!

Peki ARAMCO borsada değil mi? Dünya petrol piyasası nasıl işliyor? ABD'nin amacı ne? Bu olayların Dünya'ya izdüşümü nedir? Dünya'da petrol şirketleri gerekli ön fizibilite çalışmasını yaptıktan sonra ülkelerden PSA adını verdikleri araziyi alırlar. Sonra 3 boyutlu sismik araştırmalara başlarlar! Olası petrol rezervleri, derinlikleri netleşmeye başlar. Daha sonra sayıları 3 ila 5 arasında değişen laboratuvar kuyularını açarlar. Elde ettikleri petrolün nitelik ve niceliklerini belirler. Kalite kontrolleri yapıldıktan sonra petrol şirketleri uluslararası borsalara rezervlerini deklare ederler. Böylece yatırımcılardan para toplayarak petrolü öz kaynakları harcamadan çıkarmış ve pazarlamış olurlar! Dünya'daki petrol ticareti bu.

Bu sistemin dışında tek İran petrollerü olup onlar PSA yerine SA metodunu kullanırlar. Şirketler rezervlerini borsaya bildiremez! Aramco özeline dönecek olursak, Aramco bir çok arazi, rezerv ve açılmamış kuyularını borsalara bildirmedi! Oysa piyasadan 2 trilyon dolar toplayabilecek olağanüstü bir değere sahip! Bu paralar bu yüzden finans sektörünün elinde toplanıyor! Başta HSBC olmak üzere, bankalar, teknoloji ve sanal dünya üretimden gelmeyen güçle zenginliklerine zenginlik katıyorlar! Trump'ın "Büyük Amerika Rüyası" malumunuz! Bunun için para ve üretimin ABD'de toplanmasını sağlaması gerekiyor! Bunun için yapması gereken şey, üretim ekonomisi modeline geçmesi! Aslında Brexitle başlayan Dünya düzeni değişimi budur! Özellikle ABD içinde Demokratların desteklediği finans sektörü bu değişime sert bir şekilde karşı çıkıyor!

Çünkü bu sistemle Dünya yeniden dizayn edilecek ve İngilitere- İsrail- ABD içindeki finansçılar güç kaybetmiş olacak! Trump ise bu bloka karşı en büyük kozu olan ARAMCO'yu sahaya sürdü! Böylece piyasadaki para ARAMCO'da toplanacak! Bu yüzden son konuşmasında açıkça Aramco'nun devreye girmesini istedi! Suudi Kral'ına sert mesaj yollamış oldu.

Donald Trump urges Saudi Aramco to list in New York President’s intervention is challenge to British PM’s efforts to secure London listing ft.com

Böylece Suudi ve ABD'de toplanacak para ile üretim ekonomisi aktif hale getirilecek! Suudilerin parayı zevk ve sefaya harcamasının Önüne geçmek içinse 4. Sanayi Devrimi yatırımlarını ABD kontrolünde Suudlar yapacak! Yapay Zeka, nano teknoloji, uzay planlaması... Trump'ın ve Cumhuriyetçilerin ön gördüğü Dünya düzeninde "yeni teknoloji, laik birleşik devletler, üretim ekonomisi" var! Kabul görsün ve göremesin Kasım 2016 itibariyle bu değişim başladı! Demokratların, CIA ve Finansçıların ilk ciddi mevzi kaybı bu olay!

Bu olay Trump yönetiminin silah kullanmadan ilk ve ciddi kazancıdır! Bir çok ülkeye de net mesajdır! Katar başta olmak üzere Dünya'ya... Elbette bu ana neden dışında bir çok yan neden vardır! Suudi Kral'ının olağanüstü Amerikancı oluşu ülkede reaksiyon oluşturdu! Ordu içinde ve krailyet ailesinde kendisine karşı bir cunta hareketinin örgütlendiği aşikardı! Trump'un net ve kesin demeci sonrası Kral harekete geçti! İlk iş olarak ülkesinde bulunan Lübnan Başbakanı Hariri'yi istifa ettirdi. Hariri son dönem politikalarıyla Şii güçlerine karşı mevzi kaybetmiş, Anglosakson politikalarına geçiş vermişti! Kral'ın bu hamlesini gören yüzeye çıkmamış Suud Muhalefeti askeri bir hazırlık içinde olmaya başladı. Yemen  topraklarından akşamüstü balistik füze fırlatılmasıyla Suudi Ordusu teyakkuza geçti! Füze hava savunma sistemleriyle imha edildi! Kral bu durumda beklemek yerine olağanüstü bu durumun bir komplo olduğu istihbarıtıyla Hemen harekete geçti! Yıldırım Hareketı adını verdiği ve tüm Dünya'ya "Yolsuzlukla Mücadele" diyerek tüm yöneticilerini tutuklattı.

Böylece yaşanan olaylar bir iç mesele imajı sağlandığı gibi, kılıf olarak da yolsuzlukla mücadele kaftanı biçilmiş oldu! İlk olarak yaşanan füze saldırısının önleyici isithbarat çalışması olmadığını iddia ederek komuta kademesini ekarte etti! Yaklaşık 90 dakika sonra bakan ve üst düzey yöneticileri gözaltına aldırarak, pasif Suudi Muhalefeti'ni gafil avladı. Muhalif prens ve şeyhler bu olaylar karşısında bekleyelim düşüncesi hakim oldu! Zira görevden alınan yönetici ve bakanlar yolsuzlukla Suçlandı. Kral son halka olarak kendi aile mensupları da dahil olmak üzere prens ve şeyhlere başladı! Olayı yolsuzlukla mücadele kapsamında yaptığından yaklaşık 500 milyar dolarlık şeyh ve prens servetlerine tedbir koydurdu! Uluslararası ticaret hukuku açısından sorun çıkmaması için bu tedbirleri yasal dayanaklarla sağladı. Yolsuzluk olmasa bile devlet kaynaklarını savurgan harcayan, bir çok kirli ilişkisi olan prens ve şeyhler Suudi yönetimi ile anlaşacak!

Böylece tedbir konulan 500 milyar dolarlık servet yine Suud ailesinde kalacak fakat ülkenin düşük giden petrol fiyatlarından oluşan Borçlanma ve cari açığında kullanılacak! Yeni Dünya düzeninde Suudi Arabistan finans sektörüne borçlu olmadan yol alması planlanıyor! Bu operasyonun bir diğer siyasal ayağı İHVAN’dır! Katar krizinde aktif olarak Kral’ı desteklemeyenler cezalandırılmıştır! İHVAN'ın selefi islam felsefesi yeni Dünya düzeninde yoktur! Bu yüzden bu operasyon başta Katar olmak üzere İHVAN'ı destekleyenlere Keskin ve net mesajdır! Operasyon yapılan şeyhler ve prenslerin Suriye İç Savaşı'nda destekledikleri selefi terör örgütlerini duyacağız! Suudi yerel kaynakların iddiasına göre bu yıldırım operasyonları 72 saat daha sürecek! Üstelik tüm Dünya'ya şeffaflık mesajı vererek! Ülkemize yansıması neler olur şimdiden bir şey söylemek imkansız! Fakat bilinmesi gereken 3 net mesaj var! Birincisi amasız, lakinsiz laiklik! Ilımlı İslam, Osmanlıcılık gibi suni gündemlere paydos!

Katar başta olmak üzere İHVAN ile ilişkiler tamamen hızlıca gözden geçirilmesi gerekiyor! İHVAN 2018'de Dünya'da bitirilecek! Finans sektörü, demokratlarla olan ilişkilerle küresel ve ulusal politika belirlenmesinin sonuna gelindi! Aslında yazılacak çok şey var ama biz bu kadarını yazalım... Arif olana bir kelam yeter...

Gökhan ÖZBEK