• ANALİZ /// METİN ATAMER : GEÇİM
  • Yayın Tarihi : 3 Mayıs 2018 Perşembe
  • Kategori : ANALİZ & ARAŞTIRMA DOSYALARI


GEÇİM

Milleti geçim derdine düşmüş , evlatlarını okutma derdine çare için nağmerte sarılmış görmekteyim. Evine erzak götürmek için ucuz mal satan dükkan önünde kuyruğa girmiş, cebindeki üç kuruş para ile bir ay geçinmek için hesap yapan vatandaşın karşısına ‘İstihdamla Büyüyoruz’ diye çıkarsanız, adam adama neyin büyüdüğünü sormazmı? 

Aslında büyüyen bir çok konu var ülkede. Her yıl büyüyen borç batağı var, bu ülkenin henüz anlamadığı. Büyüyen cari açık var bu ülkede herkesin gördüğü , ancak seçim edebiyatında vaatlerden başka hiç bir şeyin konuşulmadığı bu ülkede büyüyen bir kara delik bulunmakta. Fakir halkın sırtına konulan yükün çeşidi büyümekte, kaldırma gücü bir yerde kırılma noktasında olduğu halde, abalının sırtına vurulan yükün miktarı büyümekte. Milletin, ferdi  borç içinde olduğunu görmezden gelmek anlayışı, çok büyüdü. Bankalardaki ödenmemiş kredi kart borçları, son 15 senenin tavan noktasına geldiğini görmezlikten gelme esnekliği büyüdü. 

Şehirlerdeki göçmen sayısı inanılmaz büyüdü. İş hacmi olmadığı için bir çok şehirde kapanan işletmelerin sayısında artış çok büyüdü. Ülke girdilerinde en önemli değer olan akaryakıt fiyatlarındaki artışı da büyüme olarak alırsak , buna dayalı olarak işletilemiyen tarlaların sayısında çok büyüme meydana geldiğinide görmezlikten gelenler büyüdü. İşsizler ordusuna giren yeni üniversite mezunu işsizlerin sayısında önemli bir büyüme bulunmakta. 

Bu yetmediği için bazı üniversiteleride parçalayıp, yeni üniversiteler kurma tasarısı ile üniversite sayısı rekor düzeyde büyüdü. İmam Hatip yetiştirmek için ülke ihtiyacının gerçek sayısının kat be kat fazlasını yetiştirmek için desteklenen İmam Hatip okullarının sayıları büyüdü. Bu okullardan mezun olacaklara iş imkanı yaratmak adına ibadethane sayısıda inanılmaz büyüdü. Genç nesilin yetişmesi için gereken ilk okulların yerine, inşaa edilen cami sayısındaki rakkamlar rekor sayılacak kadar büyüdü. 

Tabiatta etki ve tepki tanımlı bir kuralı bulunur. Bir şeyler artarsa, bazı şeylerde azalma meydana gelir. Hani bir yerde ısı elde etmek için bir madde yakarsınız. Madde yanarken yok olur, bunun yerine yayılan hararetle biz ısınırız. Ülkede  bazı konularda büyüme varsa, başka konularda küçülme mutlaka vardır. Millet gün be gün fakirleşmeye doğru bir gidişin içinde yuvarlanıyorsa, bazı kesim halkında zenginleşmeye doğru gittiğini göz ardı etmemek gerekir. Tipik görsel bir örnek olmasada, başları sıkma örtü ile sıkı sıkı sarılmış, kafalarının arkasına yerleştirilen suni sünger topuzlu,  Jeep marka araca binen, ne sağına nede soluna başındaki örtü nedeniyle bakamıyan ve araç kullanan kadınların sayısında hissedilir bir artışı telaffuz etmek gerekmektedir. 

Devletin sahip olduğu bir çok değerlerin yok olduğunu, hatta satılacak elde başka bir malzeme kalmadığından, temel değerler içinde inançların bile eridiğini üzülerek seyretmek, içimizi fena acıtmakta olduğunu telaffuz etmekte yarar olduğunu düşünmekteyim. 

Bu güncel kargaşa içinde kimileri geçim derdine düşmüş, kimileri ise iktidarlığını sürdürübilme adına seçim derdine sarılmış olduğunu yaşamak , ülkenin geleceğine endişe ile bakmamıza neden olmakta diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer