• ANALİZ /// ABDULLAH MURADOĞLU : Washington’daki ‘Rusya bulmacası’ çözülüyor mu ?
  • Yayın Tarihi : 8 Mayıs 2018 Salı
  • Kategori : ANALİZ & ARAŞTIRMA DOSYALARI


Washington’daki ‘Rusya bulmacası’ çözülüyor mu ?

Bu arada Obama’nın Dış İşleri Bakanlarından John Kerry’nin “İran anlaşması”nın devam etmesi için sahne arkasında aktif faaliyet içinde olduğu belirtiliyor. Medyaya yansıyan bilgilere göre Kerry, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İran Dış İşleri Bakanı Cevat Zarif, Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşmeler yaptı. Kerry’nin temasları Trumpçılar tarafından sert biçimde eleştiriliyor. Hatta Kerry ‘ihanet” etmekle suçlanıyor.

Dikkatler Trump’ın 12 Mayıs’ta vereceği karara çevrilmiş iken Özel Savcı Robert Mueller tarafından yürütülen “Rusya Soruşturması” hâlâ bir muamma. Her geçen gün yeni bir bilgi ortaya saçılıyor. Geçenlerde gayrimenkul yatırım şirketi “Colony NortStar”ın patronu Tom Barrack’ın da sorgulandığı ortaya çıktı. Trump’ın başkanlık kampanyasının bağışçılarından olan Barrack, seçimden sonra “Başkanlık Açılış Komitesi”ne başkanlık yapmıştı. Politico” dergisinin yayınladığı habere göre 315 isim bu soruşturmaya dahil edildi. Bunlardan 200 kadarı doğrudan Trump’la bağlantılı. “Rusya Bulmacası”nda çoğu Rus yabancı uyruklu 75 isim yer alıyor. Bu 315 isim, “Rusya Soruşturması”nın ne kadar derin ve karmaşık olduğunu gösteren büyük bir bulmaca. Bulmacanın sonunda Trump’ı neyin beklediğini kimse tahmin edemiyor. Bu yüzden Trumpçı Cumhuriyetçiler, Trump’ın başkanlık yetkisini kullanarak bir an önce Mueller ve Başsavcı Yardımcısı Rod Rosenstein’i görevden alması için bastırıyorlar.

Trump yönetimini meşgul eden diğer bir sorun ise, CIA Başkanlığı için önerilen Gina Haspel. CIA Direktör Yardımcısı Haspel için “Senato İstihbarat Komitesi”nde 9 Mayıs’ta ilk oturum başlıyor. Haspel, George W Bush döneminde, CIA’in gizli hapishanelerinde göz altına alınan zanlılara işkence yapılmasını onaylamakla suçlanıyor. Haspel’in işkenceleri gösteren video kasetlerinin ortadan kaldırılmasında rol oynadığı söyleniyor. Aralarında eski CIA direktörleri John Brennan, Leon Panetta, Michael Hayden, Porter Goss, George Tenet ve William Webster’in de yer aldığı 53 ünlü isim Senato İstihbarat Komitesi’ne göndererek Haspel’onaylanmasını istedi. İmzacılar arasında eski Dış İşleri Bakanı Henry Kissinger de var. Trump’a ağır ithamlar yönelten Brennan, Panetta, Hayden, ve Clapper ile Trump’ı destekledikleri bilinen birçok isim Haspel’in onaylanması konusunda müttefikler.

Aleyhinde etkili bir kampanya açılan Haspel’in işi zor. Haspel’in Trump’ın doktoru Amiral Ronny Jackson’un durumuna düşmemek için ismini geri çekmek istediği, ancak Beyaz Saray tarafından yola devam etmesi için ikna edildiği söyleniyor. Trump tarafından Gazi İşleri Bakanlığı’na önerilen Jackson, hakkındaki iddialar sebebiyle adaylıktan geri çekilmişti.

Trump, “FBI”yı kendisine komplo kuran “Derin Devlet”in bir kurumu olarak itham etmişti. “Rusya Soruşturması”yla bağlantılı iddialarda ismi “Anti-Trump FBI’cı” olarak anılan Lisa Page Cuma günü istifa etti. Page, yakın zamanda FBI’dan çıkarılan Genel müdür Yardımcısı Andrew McCabe’in danışmanıydı. Aynı gün istifa eden diğer isim ise Trump’ın geçen yıl görevden aldığı FBI Direktörü James Comey’in danışmanlarından James Baker idi. Trump, ‘İran Nükleer Anlaşması’nı bozmaya doğru giderken Washington’da hava yine çook karışık.