SON DAKİKA

16:21 - JİTEM DOSYASI /// VİDEO : TERÖRİSTLERİN GÖRMEKTEN BİLE KORKTUĞU EFSANE KOMUTANLAR – EŞREF BİTLİS VE EKİBİ

16:05 - HAVACILIK DOSYASI /// ERCAN CANER : En Ölümcül Helikopter Kayıpları

17:07 - JİTEM DOSYASI /// Sedat Peker’in iddiaları : JİTEM davalarında son durum ne ?????

17:13 - HAVACILIK DOSYASI /// VİDEO : ÜCRETSİZ DRONE EHLİYETİ NASIL ALINIR ????? DRONE LİSANS BAŞVURUSU – İHA-1 / İHA-0)

15:25 - HAVACILIK DOSYASI : Pilot Otorotasyon Eğitimi mi Yapıyordu ???

20:32 - HAVACILIK DOSYASI /// E. Hava Pilot Tümgeneral İrfan Sarp : Atatürk Havalimanı eski statüsüne yeniden kavuşturulmalıdır

17:00 - GLADYO DOSYASI /// FERHAT ÜNLÜ : NATO’nun gayrimeşru çocuğu : Gladyo

09:30 - GLADYO DOSYASI /// CEYHUN BOZKURT : GLADYO UNSURLARI ÜLKEMİZDE YENİDEN BİR DİZAYN PEŞİNDE !!

16:24 - HAVACILIK DOSYASI /// ERCAN CANER : Ölümcül Robinson R-44 Kazası

05:26 - HAVAYOLLARI DOSYASI /// VİDEO : Yolculara Asla Söylenmeyen 15 Uçuş Sırrı

15:19 - GLADYO DOSYASI /// FERHAT ÜNLÜ : Kasaturadan kuantum fiziğine Gladyo

15:43 - DENİZLERİMİZ DOSYASI : TARİHİN FIRTINALI SAYFALARINDAN * ERTUĞRUL FIRKATEYNİNİN TRAJİK YOLCULUĞU – (Bölüm I – II – III – IV)

22:30 - GLADYO DOSYASI /// Hikmet Çiçek : BİR GLADYO OPERASYONU KIZILDERE VE SAMANLIKTA SAKLANANLAR !!!

14:15 - KONTRGERİLLA DOSYASI : ÖZEL BÜRO İSTİHBARAT GRUBU “YEŞİL” KOD ADLI MAHMUTT YILDIRIM İLE İLGİLİ 40 YILLIK SIRRI AÇIKLIYOR

19:00 - TAZİYE MESAJI : Tunceli’de Eren- 7 Operasyonunda yaralanan Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

18:22 - AK PARTİ DOSYASI /// MÜYESSER YILDIZ : Erdoğan’ın Abisi İsmail Kahraman’ın Başkenti Neresi ???

18:17 - GÜNDEM ANALİZİ /// MÜYESSER YILDIZ : 82’nci Vilayetimiz Kerkük “Bölücü Kebapçılardan” Daha Mı Önemsiz ???

18:12 - AMERİKA DOSYASI /// ERCAN CANER : Trump geri mi dönecek ???

18:08 - YAHUDİLER DOSYASI /// ERCAN CANER : Yahudi Burnu Şakaları Neden Tehlikeli

Yurtsever ve Açık Bilgi Platformu | Özel Büro İstihbarat Grubu Özel Buro

15 TEMMUZ DRABE DAVASI /// MÜYESSER YILDIZ : 15 Temmuz Davalarında Bir İlk

15 TEMMUZ DRABE DAVASI /// MÜYESSER YILDIZ : 15 Temmuz Davalarında Bir İlk
Bu haber 17 Eylül 2021 - 19:58 'de eklendi.
Whatsapp Paylaş Telegram Paylaş


MÜYESSER YILDIZ : 15 Temmuz Davalarında Bir İlk
7 Eylül 2021
15 Temmuz darbe davalarında sanıklar hakkında sadece Anayasa’yı ihlâlden değil, öldürme ve yaralamalar başta olmak üzere başka suçlamalarla da çok sayıda dava açıldı.
Bunlardan birisi de 15-16 Temmuz’da, F-16 uçaklarının Ankara’nın çeşitli yerlerini bombalaması ve alçak uçuş yapması nedeniyle oluşan basınçtan dolayı çok sayıda vatandaşın ev ve araçlarında hasar meydana gelmesi, yine kamu ve özel sektöre ait birçok binanın tahrip olması nedeniyle “mala zarar verme” suçlamasıyla açılan davaydı.
Davanın iddianamesi 26 Şubat 2020’de Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mahkeme kabulle birlikte yetkisizlik kararı verince, dosya 21. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.
İddianamede Fetullah Gülen, Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Harun Biniş, Nurettin Oruç, Akın Öztürk, Hakan Evrim, Hakan Karakuş, Gökhan Şahin Sönmezateş, Kubilay Selçuk, Mehmet Dişli, Ömer Faruk Harmancık, Mustafa Azimetli, Müslim Macit, Fatih Yarımbaş başta olmak üzere 57 isim sanık olarak gösterilirken, aralarında Emniyet Genel Müdürlüğü, Tarım Bakanlığı, Vakıfbank, Başkent Doğalgaz, Yurtiçi Kargo gibi kuruluşların yer aldığı 12 kurumun suçtan zarar gördüğü belirtildi. 118 kişi de müşteki sayıldı.
Sanıkların 1 ila 4 yıla kadar hapis ve adli para cezasına çarptırılmasının istendiği davanın ilk celsesi geçen yıl 30 Eylül’de yapılmıştı.
Üç Gün Sürmesi Planlanmıştı
1 yıl aradan sonra bugün Sincan Cezaevi Yerleşkesi içindeki duruşma salonunda ikinci celsesi görülen ve 3 gün sürmesi planlanan davaya sanıkların neredeyse tamamı katıldı.
Duruşmanın başlangıcında sanık avukatlarından Hande Berktin, iddianamenin müvekkiline 31 Ağustos’ta ulaştığını ve henüz süre incelemesinin dolmadığını belirterek, iddianamenin okunmamasını talep etti. Mahkeme Başkanı, Savcı’nın mütalaasını sormadan talebin reddine karar verdi.
Avukatlar SEGBİS kaydının açılmadığını fark edip buna itiraz edince de Başkan, “Savunmalar sırasında açacağız. Usulü işlem yapıyoruz.” karşılığını verdi.
Bunun üzerine sanıklardan Kemal Batmaz’ın Avukatı Ayten İzmirli, “Usul esastan önce gelir.” dedikten sonra, müvekkilinin duruşma salonunda tecrit edilmiş bir şekilde tek başına oturtulmasının sebebini sorup bu durumun düzeltilmesini istedi.
Başkan, söz konusu talebi yine Savcı’nın mütalaasını almadan, oybirliğiyle reddederken, Kovid tedbirleri başta olmak üzere duruşma düzeninin sağlanmasının Mahkeme’nin yetkisinde olduğunu, savunma hakkının kısıtlanmaması noktasında duruşmanın devamı sırasında gerekli tedbirleri alma imkânı bulunduğunu söyledi.
Bu diyalogların ardından sanıkların kimlik tespitine ve gelen belgelerin okunmasına geçilirken Başkan’ın, “Gelen belgeleri okuduktan sonra devam edeceğiz inşallah.” demesi dikkat çekti.
Savcıdan İlginç Mütalaa
Mahkeme Başkanı, dosyaya gelen 81 belgeyi özetledikten sonra Savcı’nın mütalaasını istedi.
Savcı, öncelikle gelen dilekçeler arasında davanın reddi talebinin bulunduğunu belirtti. Ardından sanıkların Akıncı, Genelkurmay Çatı ve Muğla’daki Erdoğan’a suikast davalarında yargılanıp ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldıklarını hatırlatıp şunları kaydetti:
“15 Temmuz’da FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında F-16 uçaklarının Ankara’nın muhtelif yerlerini bombalaması ve alçak uçuş yapması eylemlerinin darbe girişimine karşı koyacak güvenlik güçleri ve vatandaşları caydırmak, etkisiz hale getirmek ve darbe girişimine karşı direnişi kırmak amacıyla gerçekleştirildiği, bu kapsamda söz konusu eylemlerin müştekilerin malına zarar verme amacından ziyade darbe girişimini gerçekleştirmek gayesiyle yapıldığı, bu nedenle de FETÖ/PDY silahı terör örgütü tarafından anayasal düzeni değiştirmek amacıyla yapılan darbe girişimi sırasında gerçekleştirilen söz konusu eylemlerin Anayasayı ihlal suçunun cebir ve şiddet unsuru içerisinde kaldığı, mala zarar verme eylemlerinin Anayasayı ihlal suçunun cebir ve şiddet unsurunu oluşturması nedeniyle ortada ayrıca işlenmiş ve iddianamedeki sevk maddeleri uyarınca yargılama yapılmasını gerektirir mala zarar verme suçunun bulunmadığı, sanıklardın yargılandığı davalarında da mala zarar verme eylemlerinin Anayasayı ihlal suçunun cebir ve şiddet unsurunu oluşturduğunun kabul edildiği, sanıkların ayrıca mala zarar verme suçunu işlemediklerinin değerlendirildiği, açıklandığı üzere sanıkların eylemlerinin Anayasayı ihlal suçu yönünden değerlendirilmesinin gerektiği.”
Nihayetinde de, “Bu kapsamda sanıkların tamamı hakkında Anayasayı ihlal suçundan daha önce açılan kamu davasının ve yapılan yargılamaların bulunması nedeniyle.” diyerek davanın reddine, aynı gerekçelerle haklarında yakalama kararı bulunan ve yargılamaları devam eden Fetullah Gülen, Adil Öksüz ile örgütün Akıncı Üssü askeri yöneticisi Turgay Sökmen’in dosyalarının ise ayrılmasına karar verilmesini istedi.
Mahkemeden Sürpriz Karar
Mahkeme de kararını, duruşmaya hiç ara vermeden açıkladı.
Başkan, daha önce cezalandırılan sanıkların dava konusu mala zarar verme suçunu aynı fiil kapsamında gerçekleştirmesi sebebiyle mükerrer dava açıldığının anlaşıldığını, bu nedenle kamu davasının reddiyle birlikte yargılama giderlerinin Hazine üzerine bırakılmasının ve Fetullah Gülen, Adil Öksüz ile Turgay Sökmen’in dosyalarının ayrılmasının kararlaştırıldığını söyleyerek duruşmayı sonlandırdı.
Böylece sadece Savcı’nın mütalaası değil, Mahkeme’nin kararı yönünden de 15 Temmuz darbe davalarında bir ilk yaşanmış oldu.
Müyesser YILDIZ, 7 Eylül 2021
Kaynak: muyesseryildiz.com/2021/09/07/15-temmuz-davalarinda-bir-ilk/
Yazar Profili

Müyesser Yıldız

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

TÜM KATEGORİLER
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER