• Anasayfa
  • /
  • MİLLİ TARIM DOSYASI /// MURAT NARİN : ZEYTİNİ HEDEF GÖSTEREN MADEN PATRONLARINI KINIYORUZ


ZEYTİNİ HEDEF GÖSTEREN MADEN PATRONLARINI KINIYORUZ

muratnarin11@gmail.com   

Öncelikle bu açıklama için kutlarım.

Sizlere son dönemde zeytin yasası ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi vermek istiyorum.

(Aşağıdaki açıklamada zeytin yasası 7 kez değil bu güne kadar 8 kez değiştirilmek istendi)

Yasayı 8. Değiştirme girişiminde AKP iktidarı bu güne kadar olmadığı denli yüz geri olmuş ülke çapında müthiş bir kamuoyu desteği ile zeytin yasasının değiştirme girişiminde başaramadılar.

Son girişimde koçbaşı olarak Gemlik belediye başkanı ve onun topladığı birkaç muhtar ve köylü ile mecliste kulis yaparak Gemlik bir depremde yıkılacağı mevcut yerleşimin zemininin batak ve balçık olduğu taşınması gerektiği taşınması öngörülen araziler ise zeytinlik ve orman olması nedeni ile taşınma işlemini gerçekleştiremediklerini öne sürüyorlardı. Meclise Getirdikleri üç-beş köy muhtarı ve köylü de bölgede arazisi olan imara açılmakla zengin olacaklarını hesaplayan bindirilmiş kurşun askerlerdi. Yasada başaramadıklarını daha sonra bildiğiniz üzere KHK ile Gemlik’in taşınmasına zeytin yasasına sözde dokunmayarak imkan sağladılar.

Zeytin yasası yürürlükte olmasına rağmen sayısız alanda ihlal edilmiş ve yasanın hilafına uygulamalar yapıldığını biliyoruz. En bariz örneklerden birisi Thebee (Tebai- Teb) antik kentini tahrip etmekte olan Edremit Tepeoba altın ve molibden madenidir. (kaz dağları büyük orman yangını bu madenin rezerv alanında olduğunu da hatırlarsınız)

Zeytin yasasını şimdilerde en çok değiştirme isteklerinden birisi de yasanın ihlalinden kaynaklı sorumluluğu ortadan kaldırma isteği olduğunu da biliyoruz.

Tek başına izmir- İstanbul otoyolu milyon mertebesinde zeytin ağacını söktü. Bu bile başlı başına bir suç olduğu açıktır.

AKP yönetimi elini güçlendirmek için uygun zemin olarak Bursa bölgesini görüyor. Oradaki çıkar gruplarını aşağıdaki açıklamaya neden olan yalaka girişimler türüyor. Marmarabirlik yönetimi de aynı yolun yolcusu tutum içinde. Kamuoyu ve üyelerinden korkusu nedeni ile yüksek sesle ve açıktan yapamıyor. Bursa yöresindeki arkadaşlar ve demokratik kurumların özellikle başta zeytinciler olmak üzere zeytin yasasının korunmasına ilişkin çalışma yapmaları özel önemde olduğunu düşünüyorum. Süreç çerisinde tavsama bezginlik ve genel atmosferin olumsuz etkileri ile bu güne kadar başaramadıklarını başarmalarına fırsat vermemeliyiz.

Evet Zeytin ağacı; Halen ülkenin en önemli ekonomik kaynağıdır.

Bu tespit doğrudur. Onların anlayacağı dille bile söylersek 1 ton mermer fiyatı 50 ile 200 USD arasındadır.

Son ihracatçı birlikleri rakamı ile 1 ton zeytinyağının fiyatı 4000 usd ile 16.000 usd arasında ihraç edilmiştir. 1 ton zeytinin ihraç fiyatı ise ortalama 2050 usd/ton dur. .

Zeytin yasasını bir kez daha değiştirme girişiminde bulunma ihtimali hep var olmaya devam edecek. Konuyu kamuoyunun gündeminde bir şekilde sıcak tutmak bu güne kadar nasıl başardıysak zeytinin tarihe tanıklığını devam ettirmemiz de her şeye rağmen çok önemlidir.

Bu arada sözün yeri gelmişken bilinen bir doğruyu da hatırlatmak isterim. “arkadaşımın ne yapacağını değil ne yapmayacağını bilirim” sözünü unutan ya da klavye şövalyesi bazı “arkadaşlar” sosyal medyada sağda solda yutamayacakları irilikte sözler etmemelerini de şiddetle öneririm. Dillerini de parmaklarını da yerine koyup susarlarsa iyi ederler.

Bizlerin yapması gereken iş bellidir. Savunma durumunda kalmak yenilgiyi getirecektir.

Ülke kamuoyuna mal edilmesi gereken şudur. Anadolu topraklarında diğer tarım ürünleri ve ürün desenine dokunmaksızın halen %90 ı boş duran 3. – 4. Sınıf tarım arazisi niteliğinde ancak zeytin yetiştiriciliği için uygun koşula sahip 12 MİLYON HEKTAR ZEYTİN DİKİLEBİLİR ALAN MEVCUT. HEKTARA 300 AĞAÇ HESABI İLE 3 6 MİLYAR AĞAÇ DİKİLEBİLİR POTANSİYELİMİZ VAR. DÜNYA ZEYTİN AĞAÇ VARLIĞI 1 MİLYARDAN BİRAZ FAZLA. DÜNYA SIVI YAĞ ÜRETİMİ 150 MİLYON TON. 3.6 MİLYAR AĞAÇ İLE YILDA YAKLAŞIK 20 MİLYON TON ZEYTİNYAĞI GİBİ BİR STRATEJİK DEĞERİ ÜRETEBİLİRİZ. BUNUN EKONOMİK DEĞİERİ İSE TÜREV SONUÇLARI İLE BİRLİKTE YILDA YAKLAŞIK 100 MİLYAR DOLAR MERTEBESİNDEDİR. (2018 bütçesi 760 milyar lira) YAKLAŞIK 6 MİLYON İSTİHDAM SAĞLAYABİLİR. DİĞER TARIM ÜRÜNLERİ İLE KIYASLANMAYACAK DÜZEYDE AZ SU KULLANIMI 2050 YILINDA DÜNYA NUFUSU VE GIDA İHTİYACI VS GİBİ BİRÇOK NEDEN DE DİKKATE ALINDIĞINDA “ZEYTİNİN ANAYURDU ANADOLUYU ZEYTİN ÜLKESİ YAPMAK” TEK HEDEFİMİZ OLMALIDIR.

Kolay gelsin

Murat Narin.

MİLLİ TARIM & MİLLİ HAYVANCILIK & MİLLİ SANAYİ