• Anasayfa
  • /
  • NARKOTİK DOSYASI : Hazine arazisinde uyuşturucu tarlası


Hazine arazisinde uyuşturucu tarlası

Jandarma uyuşturucu tacirlerinin yakalandıklarında sorumluluktan kurtulmak maksadıyla Hazine arazilerine ekim yapmak gibi bir yöntemi yine sık sık kullandıklarına dikkat çekti?

İçişleri Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın uyuşturucuyla mücadelede yaptığı etkin operasyonlar, “yasa dışı haşhaş ve kenevir” ekenlerin çeşitli yöntemler geliştirmesine neden oldu. TBMM’de madde bağımlılığını araştırmak üzere kurulan komisyona bilgi veren Jandarma Genel Komutanlığı yetkililerinin ilk kez açıkladığı bilgiler dikkati çekti. Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanı Albay Veysel Yanık, “Uyuşturucuyla mücadelede istihbarat önemli yer tutuyor. Fakat Jandarma Genel Komutanlığı olarak istihbarat konusunda sıkıntımız var. Biz kanun gereği sadece jandarma sorumluluk bölgesinde yetkiliyiz. Emniyet Genel Müdürlüğü’nun sahip olmuş olduğu sanal devriye ve IP tespiti konusunda da jandarmada yetki sıkıntısı var. Bunları da ülke çapında yetkilenme durumunda daha aktif mücadele edeceğimizi değerlendiriyorum” ifadesini kullandı. KOM Daire Uyuşturucuyla Mücadele Şube Müdürü Erdoğan Söyleyen de yasa dışı ekime dair özetle şunları söyledi:

KUBAR ESRAR İLK SIRADA: 2016’da yüzde 62, 2017’de yüzde 60’lık oranla kubar esrar olayları önemli yer işgal etmekte. Olayların meydana geldiği bölgelere baktığımızda; DiyarbakırAntalya ve İzmir’in birincil öncelikli olduğu Jandarma bölgesi açısından görülmekte. Olay sayılarında bir önceki yıla göre yüzde 24, şüpheli sayılarında yüzde 41’lik artış olduğu görülmekte.

CAPTAGON’DA YÜZDE 110’LUK ARTIŞ: Captagon ile ilgili olay sayılarında yüzde 110’luk artış, şüpheli sayılarında yüzde 146’lık artış, ele geçen miktarlarda ise yüzde 59’luk azalma meydana gelmiştir. Yakalama miktarlarında yüzde 78’le ön plana Kilis çıkmakta. Bu da Suriye’den bu Captagon’un ülkemize giriş yaptığının göstergesi.

SORUMLULUKTAN KURTULMAK İÇİN: Yasa dışı ekimi yapan şahıslar mısır, tütün, buğday, ayçiçeği ve benzeri tarlaların içerisine yapılarak dışarının görülmesini engellemeye çalışmaktalar, özellikle batı illerinde. Mümkün olduğu kadar sulama sistemlerini son derece etkili şekilde kullanarak bitkinin büyümesini  sağlamaktalar. Yasal olarak yakalandıklarında sorumluluktan kurtulmak maksadıyla Hazine arazilerine ekim yapmak gibi bir yöntemi yine sık sık kullanıyorlar.

SERA KULLANIMI ARTTI: Son zamanlarda özellikle artan bir eğilim, dışarıdan görülmesinin zorluğu nedeniyle seraların içerisinde ekim yapma oranında artış gözlenmekte. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, özellikle Diyarbakır olmak üzere sarp, yüksek, dağlık, kontrollü ve ulaşımı zor alanlarda, ormanlık alanlarda ekim yapılmaktadır. Bu ormanlık alanlar sadece doğu bölgesi için değil, batı illerimizde de yapılmaktadır.

ARTAN EĞİLİM: Son zamanlarda artan bir eğilim, dört mevsim kapalı alanlarda, evlerde, teras katlarında, balkonlarda havalandırma, nemlendirme, özel ısıtma, iklimlendirme sistemleri kullanarak kısa sürede kenevir bitkisi yetiştirilmektedir. Bu eğilim, bu tarz üretim eğilimi Diyarbakır bölgesinde icra edilen operasyonların sonucu piyasada, sözde piyasada meydana gelen daralma neticesinde daha çok artma eğilimi göstermektedir.

YASA TEKLİFİ: Son zamanlarda seralarda üretime yönelik kayma olduğu konusu... Kolluk personelinin kendi sorumluluk bölgesinde kolluk amirinin görevlendirmesiyle konut alanları, konut olarak kullanılan kısımlar hariç olmak üzere, yasa dışı kenevir bitkisi ekim alanlarını tespit etmesi maksadıyla denetim kontrolü yapabilmesine yönelik teklifimizi hazırladık, hukuk hizmetleri birimimize gönderdik.

Terör örgütünün geliri 200-300 milyon euro

Yanık, yapılan operasyonlarda terörist ifadeleri, ekim yapılan bölge, yakalananları da dikkate alarak yaptığı açıklamada, “Bölücü terör örgütünün esrardan elde etmiş olduğu tonaj itibarıyla 400 ila 800 ton, yıllık geliri 25 ila 50 milyon euro. 

Eroinden ise 150 ila 200 milyon euro. Bu da toplamda 200 ila 300 milyon euroyu uyuşturucu maddeden gelir olarak elde ediyor tahminlerimiz” dedi.

KARAPARA & NARKOTİK & SUÇ & DOLANDIRICILIK